Pisanie to jedna z ważniejszych umiejętności, których dziecko uczy się w szkole. Aby ułatwić mu naukę, warto odpowiednio dobrać przybory piśmiennicze, którymi mały uczeń będzie się posługiwał. Wybór jest naprawdę duży, począwszy od zwykłych ołówków, poprzez długopisy, aż po pióra wieczne i kulkowe. Które z tych artykułów sprawdzą się najlepiej na początku przygody z ręcznym pisaniem? Przeczytaj nasz poradnik, a poznasz wady i zalety ich wszystkich.

Najpopularniejsze przybory piśmiennicze

Większość dzieci przy wyborze artykułów do pisania zwraca uwagę przede wszystkim na ich walory wizualne. Kolorowe wzorki albo wizerunek ulubionego bajkowego bohatera wystarczy, by zachęcić malucha do zakupu. Jako rodzic powinieneś jednak uwzględnić również inne kryteria, aby mieć pewność, że produkt, na który ostatecznie się zdecydujecie, rzeczywiście będzie odpowiadał potrzebom Twojej pociechy i ułatwią jej przyswajanie nowych umiejętności. 

Ołówek

To jeden z najbardziej uniwersalnych przyrządów do pisania. Sprawdzi się zarówno podczas kreślenia pierwszych liter, jak i przy wykonywaniu różnego rodzaju rysunków. Grafit jest miękki, a pozostawienie śladu na papierze przy jego użyciu nie wymaga większego wysiłku. Jego dużą zaletą jest też to, że łatwo zetrzeć go gumką, co umożliwia szybkie poprawianie błędów. Warto sięgnąć po niego zwłaszcza na początku przygody ze szkołą, gdy niewprawna dziecięca rączka wymaga wielu ćwiczeń. Nauczyciele często sami zalecają takie rozwiązanie, jednocześnie jednak rekomendują, by z czasem wymienić ołówek na trwalszy artykuł piśmienniczy.

Długopis

Zdecydowana większość dorosłych na co dzień pisze właśnie długopisem. W przypadku maluchów niekoniecznie musi być to najlepsza opcja. Owszem, stawianie liter przy jego wykorzystaniu jest proste i nie wymaga wysiłku, ponieważ wkład gładko sunie po papierze, często jednak mówi się o tym, że przy pomocy długopisu ciężko ukształtować ładny charakter pisma. Kreślenie linii z jego wykorzystaniem jest lekkie i nie pomaga w ćwiczeniu nadgarstka. Przy codziennych szybkich notatkach być może się sprawdzi, jednak o wiele lepszym wyborem do szkoły mimo wszystko są różnego rodzaju pióra.

Pióro kulkowe

Pióro kulkowe często uznaje się za kompromis między długopisem a tradycyjnym wiecznym piórem. Pisanie przy jego użyciu jest proste, niemal jak w przypadku długopisu, wymaga jednak nieco więcej wysiłku i stanowi świetną okazję do ćwiczenia małej dłoni. Kolejną ich zaletą jest to, że nie robią kleksów i zacieków tak jak pióra na tradycyjny atrament. Mogą jednak się zacinać, co zwłaszcza na początku przygody z pisaniem bywa dość irytujące. Należy pamiętać o regularnej wymianie wkładów, aby tusz nie skończył się w najmniej spodziewanym momencie. Pióra kulkowe często uznaje się za świetny wybór dla osób leworęcznych, ponieważ stosowany w nich tusz nie rozmazuje się tak łatwo jak tradycyjny atrament.

Pióro wieczne

To najbardziej tradycyjny przyrząd do pisania. Chociaż kreślenie liter z jego wykorzystaniem nie jest tak proste jak w przypadku długopisu, to właśnie ten produkt najlepiej zastosować do pierwszych ćwiczeń. Uczy pełnego skupienia i koncentracji. Zbyt szybkie i niedokładne stawianie znaków może spowodować pojawienia się trudnego do usunięcia kleksa. Sprzyja także kształtowaniu koordynacji ręka – oko. Wielu nauczycieli twierdzi, że to właśnie przy pomocy wiecznego pióra można wyćwiczyć najbardziej estetyczny charakter pisma. Wymaga to jednak czasu i cierpliwości, której wielu dzieciom niestety brakuje.

Artykuły piśmiennicze w ofercie marki Astra

Oferta marki Astra została stworzona tak, by zaspokajała upodobania i potrzeby jak najszerszej grupy uczniów. Bez względu na to, czy Twoje dziecko będzie zaczynało swoją przygodę z pisaniem od kreślenia znaków ołówkiem, czy wiecznym piórem, z pewnością znajdzie wśród nich produkt, który przypadnie mu do gustu. Bogaty wybór kolorów i wzorów, w których dostępne są długopisy i pióra od Astry sprawia, że również pod względem estetycznym prezentują się bardzo efektownie, trafiając w gusta swoich małych użytkowników. 

Share This

Podziel się wpisem

Udostępnij go teraz swoim znajomym