Zakup odpowiedniego obuwia dla malucha to spore wyzwanie. Dziecięce stopy rosną bardzo szybko, więc nawet jeśli znasz rozmiar butów, to już po kilku tygodniach może on być niewłaściwy. Jak prawidłowo kupować obuwie dla dzieci?

Luz w butach

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak dbać o stopy dziecka, to musisz wiedzieć, że najważniejszy jest wybór odpowiednich butów. To podstawa, której nie można niczym zastąpić. Obuwie nie może być zbyt ciasne. Powinno być przynajmniej o 5 mm większe niż stopa. Jeśli nie masz możliwości przymierzenia obuwia, to po prostu zmierz długość stopy dziecka i odpowiednio ją powiększ, dopasowując do rozmiarów dostępnych w tabeli podanej przez sprzedawcę. Jeśli jednak możesz wybrać się z dzieckiem na zakupy stacjonarne i maluch będzie przymierzał obuwie, to możesz wykorzystać pewną sztuczkę. Wystarczy, że do buta za stopę dziecka wsuniesz kciuk. Jeżeli się zmieści, to buty mają wystarczająco dużo wolnego miejsca. Jeśli się nie zmieści, to powinieneś szukać większego rozmiaru. Tutaj trzeba też podkreślić, że jeśli w bucie pozostaje zdecydowanie więcej miejsca, niż na grubość kciuka, to rozmiar jest za duży. Podkreślmy też, że buty zawsze mierzy się na stojąco, bo wtedy stopa jest większa. 

Dopasuj buty do etapu rozwoju

Jeśli chcesz dobrze zadbać o stopy dziecka, to kup mu buty, które są rzeczywiście dopasowane do aktualnego poziomu jego rozwoju. Niemowlę nie powinno mieć zwykłych bucików, bo będą dla niego za ciężkie i zbyt sztywne. Z kolei dziecko, które uczy się chodzić, nie może robić tego w tzw. niechodkach czy zwykłych butach dziecięcych, ale w obuwiu, które zostało zaprojektowane specjalnie w tym celu. Dlatego przy zakupie powinieneś zwracać uwagę nie tylko na rozmiar butów, ale także na wiek dziecka, dla jakiego zostały przygotowane. 

Pamiętaj o różnej szerokości stóp

Koniecznie musisz pamiętać, że stopy dzieci bywają różne. Mogą się od siebie różnic szerokością czy nawet wysokością. Niektóre maluchy mają pulchne stopy, a inne chude i wąskie. Takie różnice występują te pomiędzy stopami dorosłych, więc nie można być zaskoczonym, że zarysowują się one także u najmłodszych. By mieć pewność, że buty mają właściwą szerokość, najlepiej jest wybierać modele zapinane na rzepy lub wiązane. W razie potrzeby można po prostu mocniej ścisnąć zapięcie i lepiej dopasować je do stópek.

Buty dla dzieci to nie małe obuwie dla dorosłych

Wybierając buty dla dziecka, pamiętaj, że szukasz czegoś odpowiedniego dla malucha. Czasami w sklepach dostępne są dziewczęce buciki na niskich obcasach albo wąskie sneakersy stylizowane na butach dla dorosłych. Takie obuwie wygląda wyjątkowo uroczo… ale nie jest zdrowe dla stopy dziecka. Z pewnością nie powinno się go wybierać. To buty dobre na sesję zdjęciową, która trwa maksymalnie kilka godzin, ale z pewnością nie sprawdzą się do codziennego użytku, bo po prostu będą deformowały rozwijającą się jeszcze stopę malucha. Na tym etapie, należy wspierać wzrost dziecka i nie zaburzać go poprzez wybieranie obuwia niezgodnego z fizjologią.

Share This

Podziel się wpisem

Udostępnij go teraz swoim znajomym