Jednym z podstawowych elementów wielu metod świadomości płodności (NPR) jest pomiar podstawowej temperatury ciała. Zazwyczaj konieczne jest przestrzeganie regularnego harmonogramu, aby mierzyć temperaturę o tej samej porze każdego ranka, po przynajmniej 3-4 godzinach snu. Jednakże osoby pracujące na zmiany mogą mieć z tym poważne trudności, ponieważ ich harmonogramy snu są różne każdego dnia, budzą się w nocy w trybie dyżuru lub po prostu śpią w kilku różnych okresach, kiedy tylko pasuje to do ich planu.
Tempdrop może odmienić życie pracowników pracujących na zmiany! Jeśli pracujesz na nocnych zmianach, śpisz niewystarczająco lub budzisz się w nocy, będąc na dyżurze, Tempdrop sprawia, że świadomość płodności staje się realną możliwością. Oto wszystko co musisz wiedzieć.
Wykres udostępniony przez pracownika zmianowego korzystającego z Tempdrop:
„Mam nieregularne zmiany, sporadycznie pracuję w ciągu dnia, wieczorem i w nocy. Szczerze mówiąc, na podstawie temperatur nie potrafię tego określić, ale sądzę, że miałem kilka nocnych zmian około CD10 i CD24. Naprawdę nie zauważam różnicy w temperaturach. Dla porównania, zwykle śpię od 3:00 do 12:00, aby przygotować się do nocy, a podczas faktycznej nocnej zmiany spałem od 8:30 do 17:00.”
Dlaczego tradycyjna metoda mierzenia podstawowej temperatury ciała może nie sprostać zadaniu?
Kiedy śledzisz temperaturę ciała za pomocą tradycyjnego termometru, który wymaga ręcznego pomiaru zaraz po przebudzeniu, muszą zostać spełnione określone warunki. Większość metod wymaga przynajmniej 3 godzin nieprzerwanego snu przed wykonaniem pomiaru. Nawet tak prozaiczne sytuacje, jak wielokrotne wstawanie w nocy, aby skorzystać z łazienki, lub przebudzenie o godzinę lub dwie wcześniej, aby wyjść po otrzymaniu telefonu, mogą sprawić, że wynik pomiaru stanie się nieważny. Może to być szczególnie problematyczne, gdy spodziewasz się owulacji i próbujesz zidentyfikować zmianę temperatury. Jak możesz się domyślić, po kilku dniach przerywanego snu – a co za tym idzie, nieregularnych pomiarach temperatury – można uznać, że cykl nie przebiegł prawidłowo. Taka sytuacja może prowadzić do frustracji i poczucia beznadziejności, a w konsekwencji zniechęcać do stosowania metod opartych na świadomości płodności – szczególnie, gdy zależy nam na skutecznym unikaniu ciąży.
Budzenie się o tej samej porze każdego dnia
Tradycyjny termometr do pomiaru podstawowej temperatury ciała wymaga, abyś budziła się i dokonywała pomiaru mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. W niektórych przypadkach różnica zaledwie pół godziny do godziny może mieć znaczenie, a nawet sprawić, że wynik pomiaru stanie się nieważny.
W przypadku pracowników zmianowych często nie ma możliwości budzenia się o tej samej porze. Osoby pracujące w systemie zmianowym, zmieniające noce na dni lub pracujące wyłącznie na noc, a jednocześnie korzystające z dni wolnych, doświadczają skrajnych różnic w porach budzenia. Jak można się domyślić na podstawie powyższego przykładu, użytkownik prawdopodobnie odnotuje drastyczne wahania temperatur, przez co wykres może stać się nieczytelny.
Czy polecamy Tempdrop dla pracowników pracujących na zmiany?
Tempdrop to jedno z najlepszych rozwiązań technologicznych dla pracowników zmianowych. Urządzenie umieszcza się na górnej części ramienia przed pójściem spać. Po włączeniu należy je nosić przez co najmniej 3 godziny, przy minimalnym czasie snu wynoszącym 2 godziny, zanim zostanie zdjęte. Jeśli w środku nocy dostaniesz wezwanie do pracy, możesz się obudzić, zdjąć Tempdrop i zsynchronizować dane z telefonem później – nawet następnego dnia – mając pewność, że otrzymasz dokładny pomiar podstawowej temperatury ciała, o ile urządzenie było noszone przez wymagany czas (czas snu nie musi być ciągły). Tempdrop został zaprojektowany z myślą o eliminowaniu zakłóceń zewnętrznych, takich jak wizyty w toalecie czy krótkie przebudzenia w celu odebrania połączenia pagera. Nawet jeśli nie opuszczasz łóżka, możesz być pewien, że nocne przerwy nie wpłyną na dokładność odczytu.
Dlaczego poleciłabym Tempdrop zamiast metody hormonalnej?
Metoda sympto-hormonalna, taka jak metoda Marquette, często podaje argumenty o jej wyższej skuteczności, zwłaszcza wśród pracowników zmianowych. Niemniej jednak, ta metoda wiąże się z koniecznością ciągłego zakupu specjalnych pasków do urządzenia oraz początkowymi kosztami nabycia monitora. Dodatkowo, wymaga zbierania próbki moczu w ustalonym, sześciogodzinnym oknie czasowym, które musi być powtarzane w każdym cyklu. Dla wielu osób ciągłe koszty są największą przeszkodą, a dla pracowników na długich zmianach, którzy nie zawsze mają czas na wykonanie testu, staje się to wręcz niepraktyczne.
W przeciwieństwie do tego, Tempdrop to jednorazowa inwestycja, która zapewnia wsparcie klienta oraz urządzenie, które idealnie współpracuje z nieregularnymi harmonogramami snu. Jako osoba pracująca na zmiany i dyżurach, Tempdrop dosłownie zmienił moją możliwość dokładnego stosowania metody symptothermalnej w obserwacji płodności. Gdybym musiała korzystać z tradycyjnego termometru do pomiaru podstawowej temperatury ciała lub metody hormonalnej, prawdopodobnie już dawno bym zrezygnowała.