Jak to w końcu jest, łatwo czy trudno jest zajść w ciążę, czyli trochę statystyk o prawdopodobieństwie poczęcia dziecka.
Są takie pary, którym się wydaje, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest tak duże, że decydują się na wspomaganie antykoncepcją przez cały cykl kobiety. Wydaje im się, że kobieta ma dni płodne przez większość cyklu, a dni niepłodne stanowią tylko ułamek cyklu miesiączkowego. Być może sądzą, że warto jest narażać zdrowie kobiety, jeśli nie decydują się aktualnie na poczęcie dziecka. Takie podejście pokazuje na pewno jedno, że nie wiedzą, w jakich okolicznościach dochodzi do poczęcia dziecka i jak przebiega cykl miesięczny kobiety.
Są też takie pary, najczęściej te, które bardzo pragną zostać rodzicami, i które pomimo wielu starań, dobrze wiedzą, że nie tak łatwo doprowadzić do poczęcia dziecka. Obecnie wiele par ma trudności z zajściem w ciążę. Pomijając powody medyczne związane z niepłodnością, nawet zdrowe pary, które potencjalnie mogłyby mieć dziecko, również narażone są na różnego rodzaju trudności, choćby wynikające z długotrwałego stresu, złego odżywiania, albo właśnie z nieznajomości cyklu kobiety. Stosowanie jakiejkolwiek metody NPR jest w takim przypadku zbawienne, bo można bardzo dokładnie poznać jak funkcjonuje ciało kobiety, po prostu nauczyć się go i w ten sposób dokładnie rozpoznać czas płodny.
Sprawdź poniższe statystki aby dowiedzieć się kiedy masz dni płodne a kiedy dni niepłodne.
Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka związane ze skokiem temperatury:
9 dni przed wzrostem temperatury – 0.3%
8 dni przed wzrostem temperatury – 1.4%
7 dni przed wzrostem temperatury – 6.8%
6 dni przed wzrostem temperatury – 6.8%
5 dni przed wzrostem temperatury – 17.6%
4 dni przed wzrostem temperatury – 23.7%
3 dni przed wzrostem temperatury – 25.5%
2 dni przed wzrostem temperatury – 21.2%
1 dzień przed wzrostem – 10.3%
1 dzień po wzroście temperatury – 0.8%
2 dni po wzroście temperatury – 3.5%
3 dni po wzroście temperatury – 0%
Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka związane z obserwacją śluzu:
9 dni przed szczytem śluzu – 0%
8 dni przed szczytem śluzu – 0.3%
7 dni przed szczytem śluzu – 0%
6 dni przed szczytem śluzu – 4.5%
5 dni przed szczytem śluzu – 7.8%
4 dni przed szczytem śluzu- 18.1%
3 dni przed szczytem śluzu – 11.4%
2 dni przed szczytem śluzu – 17.7%
W dniu szczytu – 13.5% (śluz płodny)
1 dzień po szczycie śluzu -6.7%
2 dni po szczycie śluzu – 2.0%
3 dni po szczycie śluzu – 0.5%
4 dni po szczycie śluzu – 0%
Prawdopodobieńswto poczęcia dziecka związane z dniem owulacji:
6 dni przed owulacją – 0%
5 dni przed owulacją – 7%
4 dni przed owulacją – 11%
3 dni przed owulacją – 9%
2 dni przed owulacją – 18%
1 dzień przed owulacją – 21%
Dzień owulacji – 22%
1 dzień po owulacji – 0%
Statystyki zostały wzięte z Daily Fecundability, Demographic Research, 2000 (800 women, 7017 cycles), and Timing of Intercourse in Relation to Ovulation, New England Journal of Medicine, 1995 (221 women, 625 cycles.).
W przypadku ClearBlue Fertility Monitor, większość (ok. 95%) owulacji wystąpiło w dniu szczytu i dzień po.
Zgodnie z badaniami z Metody Owulacji Billingsa, owulacja występuje w dniu szczytu śluzu (śluz płodny)lub w dwa dni po nim.
Według badań metodą termalną, owulacja może wystąpić do 2 dni przed i do 2 dni po dniu szczytowym śluzu (śluz plodny).
Według badań Creighton Model owulacja może wystąpić do 3 dni przed upływem i 3 dni od dnia szczytowego śluzu.
Prawdopodobieństwa związane ze wzrostem temperatury opierały się na tradycyjnym wykresie BBT i nie badane przy użyciu temperatur nocnych podczas noszenia np TempDrop.
Zasadniczo z badań wynika, że im kobieta jest bliżej szczytu / owulacji (skoku temperatury, wystąpienia śluzu płodnego), tym większe są szanse na poczęcie dziecka.
Te statystyki nie są doskonałe i nie pokrywają się ze sobą, pochodzą natomiast z konkretnych badań.
Na przykład biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo związane z dniem szczytowym śluzu, zauważyć można, że na powyższej liście statystyki dotyczące poczęcia na 7 dni przed szczytowym dniem (śluz) wynoszą 0%, ale 8. dnia przed szczytowym dniem (śluz) jest to nie 0%, ale 0,3 %. Co to oznacza w tym badaniu? Jest to chyba typowy błąd statystyczny. Tylko jednej kobiecie z badanej grupy, udało się zajść w ciążę 8. dnia przed dniem szczytowym śluzu.
Inne źródła:
Istnieją również inne badania, które można wykorzystać do danych, które zawierają różne statystyki. Antykoncepcja i badania płodności składają się zazwyczaj z kobiet w wieku około 18-43 / 45 lat, o regularnych cyklach (zwykle od 21 do 42 dni) i bez znanych problemów z płodnością lub problemów takich jak PCOS lub płodność. W badaniu również powinno wziąć udział minimum 200 uczestników.
W innym artykule stwierdzono 1% prawdopodobieństwo przeżycia nasienia dłużej niż 6,8 dnia.
Z powyższych statystyk wynika również, że zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę następuje w dwa dni przed szczytem śluzu i trzy dni przed wzrostem temperatury. Nawet wówczas, według badań przeprowadzonych na konkretnej grupie kobiet, szansa na ciążę wynosi około 17-26%, w przybliżeniu. Czy to tak wiele? Czyli poczęcie dziecka wcale nie jest takie łatwe.
To jednak statystyki, pewnie gdyby były przeprowadzone na większej grupie, być może trochę by się różniły. Jednak należy pamiętać, że na rzeczywiste szanse zostania rodzicem w dużym stopniu wpływa zrozumienie cyklu płodności i stan zdrowia.
Artykuł powstał przy wykorzystaniu tekstu umieszczonego na grupie Facebool TempDrop przez Mikayla Dalton (https://www.figleaffertility.com/) .