Metoda Angielska  – od czego zacząć – dni płodne, dni niepłodne?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z badaniem płodności, to dobrym wyborem może być metod angielska. Aby skutecznie zaplanować narodziny dziecka, albo też odłożyć jego poczęcie, należy się tej
metody po prostu dobrze nauczyć. Niech jednak nie stanie się to dla Ciebie uciążliwym obowiązkiem, a pożyteczną nauką, która pozwoli Ci poznać jak najlepiej swoje ciało.

Metoda angielska jest dosyć prostą metodą. Znana pod inną nazwą, jako metoda objawowo-termiczna. Kobieta codziennie bada swoją podstawową temperaturę ciała i obserwuje śluz. Ponadto dodatkowym wskaźnikiem płodności jest też ułożenie szyjki macicy. Swoje obserwacje zapisuje na karcie lub w dostępnych aplikacjach, np. Ovuview

Kroki do określenia dni płodnych lub dni niepłodnych:

  1. Temperatura – od razu po przebudzeniu, najlepiej bez wychodzenia z łóżka i zawsze o tej samej porze sprawdzamy temperaturę swojego ciała. Badanie dokonujemy w ustach lub w pochwie, przez cały cykl miesiączkowy w tym samym miejscu. Dostępne są również termometry np. TempDrop, które mierzą podstawową temperaturę ciała podczas snu. Dzięki temu nie musisz pamiętać o porannym pomiarze. Wynik zapisujemy w karcie lub aplikacji.
  2. Śluz – obserwujemy przez cały dzień. Po pierwsze ważne jest to, jakie jest odczucie – suchości czy wilgotności, a następnie przeprowadzić badanie za każdym razem, kiedy korzysta się z toalety. Dobrze jest sprawdzić palcami jego lepkość lub rozciągliwość. W różnych fazach cyklu miesiączkowego śluz w pochwie zmienia się i ma inne właściwości. Obserwacje jakości śluzu zapisuje się po całym dniu. Tu określasz czy jest śluz płodny, czy śluz niepłodny.
  3. Szyjka macicy – to dodatkowy objaw płodności. Raczej zaleca się to badanie kobietom, które mają problem z zajściem w ciążę i w sytuacjach wyjątkowych. Szyjkę badamy palcem wskazującym w pochwie. Na początku cyklu jest ona nisko i jest twarda i zamknięta. Łatwo wyczuć ją palcem. Im bliżej owulacji, dni płodnych, tym szyjka macicy jest coraz wyżej. Badanie szyjki wykonuje się zawsze o tej samej porze, np. wieczorem po kąpieli.

To proste! Wystarczy codzienne sprawdzanie tylko dwóch wskaźników płodności (temperatury i śluzu), aby rozpoznać ,kiedy kobiece ciało jest zdolne do poczęcia dziecka – określenia czy teraz są dni płodne lub dni niepłodne.

Specjalna oferta!

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ofertę na Tempdrop.

Szczegóły wyślemy na podany adres e-mail.

Dziękujemy! Pozostał ostatni krok. Sprawdź swoją skrzynkę pocztową i potwierdź swój adres.

Share This

Podziel się wpisem

Udostępnij go teraz swoim znajomym