Jako jeden z głównych obserwowalnych wskaźników Twojej płodności, podstawowa temperatura ciała (BBT) odgrywa kluczową rolę przy stosowaniu wielu metod świadomego planowania rodziny, a także przy monitorowaniu cyklu dla zdrowia.
Czy jeśli pominę jeden dzień pomiaru, muszę wyrzucić cały miesiąc notatek o obserwacji płodności?
Brak jednego lub dwóch pomiarów temperatury w Twoim wykresie nie jest końcem świata. Zdecydowanie nie musisz wyrzucać całego cyklu! Nadal możliwe jest odczytanie zmiany temperatury mimo brakujących danych, choć może być konieczne odczekanie dodatkowego dnia, aby potwierdzić owulację, jeśli zbiegłaby się z momentem owulacji. Upewnienie się, że notujesz zarówno śluz szyjkowy, jak i podstawową temperaturę ciała, da Ci zapasowy wskaźnik płodności w razie pominięcia dnia pomiaru.
Istnieją pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby korzystanie z metod obserwacji płodności było łatwiejsze, a z czasem będziesz w stanie zastosować pewne skróty – szczególnie przy wsparciu instruktora. Jednym z takich skrótów jest używanie Tempdrop. Znacznie łatwiej jest regularnie mierzyć podstawową temperaturę ciała, gdy wszystko sprowadza się do założenia opaski na ramię i włączenia urządzenia każdej nocy!
Kolejnym skrótem jest zrobienie przerwy w pomiarze temperatury podczas miesiączki. Twoje temperatury i tak mogą być nieco nieregularne w trakcie okresu, więc jeśli chciałbyś pominąć kilka dni, to właśnie wtedy jest najlepszy moment.
Czy możliwe jest zaobserwowanie płodnego śluzu szyjkowego (CM) już w pierwszym dniu zmiany temperatury?
W trakcie każdego cyklu menstruacyjnego zauważysz wpływ hormonów reprodukcyjnych na produkcję śluzu szyjkowego. Śluz szyjkowy, czyli płyn szyjkowy, pełni wiele istotnych funkcji – między innymi pomaga plemnikom przetrwać i być odpowiednio odżywionymi, a także informuje nas o poziomie płodności. W miarę zbliżania się owulacji płyn szyjkowy staje się coraz bardziej przyjazny dla plemników – nabiera większej zawartości wody, staje się bardziej rozciągliwy i przejrzysty.
Najpłodniejszy dzień, w którym obserwujemy najbardziej korzystny śluz szyjkowy podczas owulacji, nazywany jest dniem szczytowym. (Ciekawostka: to dzień najwyższej płodności w Twoim cyklu! Jeśli starasz się zajść w ciążę, to najlepszy moment na współżycie.) Owulacja zachodzi w ciągu trzech dni przed lub po dniu szczytowym.
Ponieważ temperatura prawie zawsze zmienia się po owulacji, możliwe jest zaobserwowanie płodnego śluzu szyjkowego zarówno przed, jak i po wzroście temperatury! Dlatego pomocne może być monitorowanie zarówno śluzu szyjkowego, jak i temperatury bazalnej (co łatwo zrobić przy pomocy Tempdrop).
Jeśli wystąpiły okoliczności, które mogły wpłynąć na niepewną temperaturę, ale wynik nadal zgadza się z Twoimi oczekiwaniami, czy nadal można ją uznać za niepewną?
Niepewna temperatura to taka, która według Ciebie została zniekształcona przez czynniki zewnętrzne. W przypadku doustnego termometru do pomiaru temperatury bazalnej, Twoja temperatura może być wpływana przez szereg czynników, takich jak:
-
Spożycie alkoholu poprzedniej nocy
-
Pomiar temperatury wcześniej lub później niż zwykle
-
Spanie w pomieszczeniu, które jest cieplejsze lub chłodniejsze niż standardowo
Jeśli używasz doustnego termometru do pomiaru temperatury bazalnej (BBT), zaleca się, abyś notował te czynniki w swoim wykresie. Dzięki temu dowiesz się, co wpływa na Twoją temperaturę, a co nie.
Jeżeli uważasz, że mogły wystąpić okoliczności mogące wpłynąć na niepewny pomiar temperatury, ale odczyt nie jest zaburzony, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Każda osoba może być podatna na różne czynniki wpływające na BBT, dlatego warto śledzić te okoliczności w swoim wykresie, aby zobaczyć, co jest prawdziwe dla Ciebie.
W przypadku Tempdrop czynniki zewnętrzne są zazwyczaj wykluczone z pomiaru temperatury. Oznacza to, że Tempdrop jest na tyle inteligentny, aby uzyskać rzeczywistą temperaturę bazalną, nawet jeśli spożyjesz alkohol poprzedniej nocy, wstaniesz w środku nocy lub przemieścisz się do innej strefy czasowej.
Co to znaczy, jeśli otrzymujesz dodatnie wyniki OPK/testów LH, ale nie występuje wzrost temperatury?
Możesz dowiedzieć się więcej o testach przewidywania owulacji (OPK) i testach poziomu hormonu luteinizującego (LH). Generalnie oba testy mierzą LH, który gwałtownie wzrasta w okolicach owulacji, aby wywołać uwolnienie komórki jajowej. Oba testy są pomocnymi wskaźnikami płodności, ale nie są niezawodne.
Po pierwsze, wzrost LH nie zawsze oznacza, że owulacja na pewno nastąpi. To oznacza, że możesz mieć dodatni wynik OPK, ale nie zaobserwować wzrostu temperatury. Ponieważ temperatura bazalna wzrasta po owulacji, można stwierdzić, że owulacja miała miejsce, patrząc wstecz. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć owulacji, ale możemy ją potwierdzić retrospektywnie.
Dodatkowo, niektóre kobiety mogą mieć cykle, w których stosowanie testów LH jest utrudnione (np. wiele kobiet z PCOS). U takich osób wynik może nigdy nie osiągnąć „szczytowego” poziomu lub może on być stale wysoki, co utrudnia interpretację cyklu, gdy poziom LH jest niezmiennie wysoki.
Jak długo powinienem obserwować podwyższone temperatury po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych?
W zależności od rodzaju hormonalnej antykoncepcji, której używałaś, oraz od tego, jak długo byłaś na niej, okres powrotu cykli do normy może się różnić. U niektórych kobiet cykle menstruacyjne wracają od razu do normy, u innych może to potrwać trochę dłużej. Możesz doświadczyć opóźnionej owulacji (lub anowulacji), krótszych lub dłuższych cykli, nieregularnych krwawień, zaburzonego śluzu szyjkowego lub innych trudnych do wyjaśnienia objawów po odstawieniu antykoncepcji.
Jeśli monitorujesz temperaturę bazalną (BBT), powinieneś zwrócić uwagę na utrzymujący się wzrost temperatury, który świadczy o tym, że owulacja miała miejsce. Oznacza to, że komunikacja między mózgiem a jajnikami zaczyna się naprawiać. Jeśli nie nastąpi to od razu, bądź cierpliwa! Dbaj o siebie, pielęgnuj swoje ciało i pamiętaj o dbaniu o samopoczucie.