Uwielbiamy Podstawową Temperaturę Ciała (BBT)! I nie tylko dlatego, że to właśnie mierzy Tempdrop. Kochamy wszystko, co Podstawowa Temperatura Ciała może powiedzieć o Twoim zdrowiu, płodności i wielu innych aspektach! Dlatego jesteśmy tu, aby odpowiedzieć na TRZECIĄ serię pytań od Was, naszych użytkowników.

Co, jeśli moja Podstawowa Temperatura Ciała wydaje się być niższa niż u większości ludzi?

Jeśli doświadczasz niższych temperatur niż te, które uznawane są za standardowe, ale tylko w fazie lutealnej (po owulacji), to dobry powód, aby poprosić swojego lekarza o badanie poziomu progesteronu przez całą fazę lutealną. W końcu niskie temperatury w fazie lutealnej mogą być spowodowane niskim poziomem progesteronu. (Proov może również pomóc Ci zidentyfikować potencjalnie niski poziom progesteronu w domu, zanim przedstawisz swoje obawy lekarzowi.)

Wiele osób z niedoczynnością tarczycy (tj. niewystarczającą produkcją hormonów tarczycy) doświadcza niskich temperatur przez cały cykl. Mimo że Twoja Podstawowa Temperatura Ciała nie jest w stanie zdiagnozować problemów, takich jak niedoczynność tarczycy, które mogą wpływać na cykl, może być dobrym narzędziem diagnostycznym, które warto przedstawić lekarzowi, aby uzasadnić przeprowadzenie dalszych badań.

Jak długo po porodzie mogę się spodziewać ponownego przesunięcia temperatury? Kiedy powinnam zacząć mierzyć temperaturę, aby zarejestrować pierwszy wzrost temperatury związany z owulacją?

Odpowiedź na to pytanie zależy od Twoich indywidualnych nawyków oraz od Twojego ciała. Pierwszą zmianę temperatury możesz zauważyć już od 6 tygodni do 2 lat po porodzie. Co ważne, zmiana ta nie pojawi się zupełnie przypadkowo – jeśli obserwujesz także śluz szyjkowy, będziesz miała wcześniejsze sygnały, że nadchodzi zmiana. Dzięki Tempdrop masz nieinwazyjny sposób na mierzenie Podstawowej Temperatury Ciała każdej nocy, bez konieczności czekania miesiącami (lub nawet rokiem i dłużej) na zauważalny wzrost temperatury.

Czy rejestrowanie mojej Podstawowej Temperatury Ciała jest pomocne, jeśli mam nieregularne cykle? (W tym nieregularne cykle związane z PCOS, problemami tarczycy lub endometriozą)


Tak! Rejestrowanie Podstawowej Temperatury Ciała jest szczególnie pomocne dla osób z nieregularnymi cyklami! Dlaczego? Ponieważ Podstawowa Temperatura Ciała pomaga potwierdzić owulację z większą pewnością.
Weźmy na przykład PCOS. U wielu osób z PCOS cykle są dłuższe, a występuje w nich wiele okresów z występowaniem śluzu szyjkowego o cechach szczytowych. Rejestrowanie Podstawowej Temperatury Ciała wraz z monitorowaniem śluzu szyjkowego znacznie ułatwia potwierdzenie owulacji przy takim wzorcu cyklu. Na szczęście, dzięki Tempdrop nie musisz się denerwować, budząc się codziennie o 5 rano podczas długiego cyklu.

Czy obserwacja Podstawowej Temperatury Ciała może pomóc mi kiedy staram się o dziecko?

Tak! Rejestrowanie Podstawowej Temperatury Ciała potwierdza owulację, dlatego warto korzystać również z innych narzędzi (np. monitorowania śluzu szyjkowego lub testów owulacyjnych). Posiadanie danych o Podstawowej Temperaturze Ciała jest niezwykle przydatne z wielu powodów (to tylko niektóre z nich):

• Podstawowa Temperatura Ciała potwierdza owulację – jeśli nie masz owulacji, nie możesz zajść w ciążę.
• Temperatury Podstawowej Temperatury Ciała mogą pomóc zidentyfikować problemy w cyklu – zobacz pierwsze pytanie z tej serii, ale BBT ma potencjał do wykrycia problemów z progesteronem i tarczycą.
• BBT może pomóc Ci określić, jak długo trwa Twoja faza lutealna – co jest ważne, ponieważ faza lutealna powinna trwać co najmniej 10 dni, aby utrzymać zdrową ciążę.

Jeśli krwawię, ale nie zaobserwowałam zmiany temperatury, czy nadal uważa się to za cykl?

Nie. Technicznie rzecz biorąc, wszystkie cykle są owulacyjne i tylko prawdziwa menstruacja (a nie każde krwawienie) liczy się jako rozpoczęcie nowego cyklu. W takim przypadku, jeśli nie udało się potwierdzić owulacji, cykl powinien być uznany za anowulacyjny. To ważna informacja, którą warto przekazać swojemu lekarzowi! Jednak dla przejrzystości możesz oznaczyć swój wykres jako nowy cykl – tylko upewnij się, że dodasz notatkę, iż poprzedni „cykl” nie był owulacyjny.

Uwaga: Opóźniona owulacja po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub w okresie poporodowym nie jest niczym niezwykłym.

 

o3-mini
Share This

Podziel się wpisem

Udostępnij go teraz swoim znajomym