Maluch znakomitym obserwatorem

Zdaniem psychologów dziecięcych teatr w życiu najmłodszych to czynnik wspomagający ich rozwój. Kontakt z tego rodzaju sztuką nie powinien ograniczać się wyłącznie do biernego oglądania spektakli, ale również do zabawy w teatr i aktywnego uczestnictwa dziecka w roli aktora na scenie.

Wyprawa dziecka do teatru jest ważnym przeżyciem. Rodzice często zastanawiają się, kiedy jest dobry czas na pierwszy spektakl? TMW – Teatr Małego Widza – przekonuje, że nigdy nie ma złego czasu na wizytę w teatrze. To teatr dla dzieci w Warszawie, którego oferta kierowana jest do maluchów od 1 roku życia i ich rodziców. To unikatowy ośrodek prowadzący działania w skali artystyczno-edukacyjnej dla małych dzieci. W repertuarze znajdują się widowiska i spektakle dostosowane przede wszystkim do możliwości dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat.

Pokazuje nam to doskonale, że teatr może być również odpowiedni dla dzieci, a szerzej – że kultura jest dla wszystkich. Warszawa może pochwalić się tego rodzaju ośrodkiem, ale nie jest jedynym miastem, w którym realizowane są spektakle dla dzieci.

Powody, dla których warto wziąć dziecko do teatru

Istnieje wiele przesłanek potwierdzających tezę, że dziecko może czerpać liczne korzyści z wczesnych wizyt w teatrze, nawet po ukończeniu zaledwie 12 miesiąca życia. Teatr rozwija umiejętności intelektualne, zaznajamia z literaturą i sztuką teatralną. Pozwala na kształtowanie wyobraźni i kreatywnego myślenia. Uczy wnikliwej obserwacji, skupienia oraz skłania dziecko do ekspresyjnego wyrażania własnych emocji – werbalnie i pozawerbalnie.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że teatr dla dzieci rozwija ich kompetencje społeczne. Na widowni siedzą i inne maluchy, które muszą nauczyć się współżycia z widzami spektaklu, nieprzeszkadzania sobie nawzajem. Poza tym teatr i sztuka teatralna są urozmaiceniem dla dziecka i wspaniałą zabawą, zwłaszcza jeśli może ono stać się częścią przedstawienia.

https://www.teatrmalegowidza.pl

Share This

Podziel się wpisem

Udostępnij go teraz swoim znajomym