Cykl kobiety dzieli się na dwie części związane z płodnością. Mówimy, że kobieta ma dni płodne i niepłodne. Pojawiają się również pojęcia płodności względnej i bezwzględnej.

Tempdrop pomaga w wyznaczeniu tych drugich – zapytacie jak?

Cykl kobiety dzieli się na dwie fazy

Cykl kobiety dni płodne i dni niepłodne

Na rysunku obok widzimy podział cyklu kobiety na dwie fazy: fazę folikularną i fazę lutealną.

Po owulacji w ciele kobiety zmienia się gospodarka hormonalna. Progresteron jest mocno podniesiony. Jednym z objawów owulacji jest wzrost temperatury ciała kobiety. Jest to niewielki skok bo o 0.2 stopnia.

Dni płodne, a kiedy dni niepłodne?

Kiedy zatem kobieta ma dni płodne, a kiedy dni niepłodne? Odpowiedź jest dość prosta. Do dni płodnych należy wziąć pod uwagę czas życia plemników (3-5dni) i dwa dni po owulacji. Zatem okienko płodności kobiety to około 7 dni w całym cyklu. Pojęcie płodności względnej wiąże się z pierwszą fazą cyklu. Wtedy to na podstawie naszego poprzedniego cyklu staramy się “przewidzieć” dzień owulacji i odliczyć wspomniane 5 dni na przeżycie plemników. Pozostałe dni w cyklu kobiety zaliczamy do dni niepłodnych.

Kalendarz dni płodnych / Kalendarz dni niepłodnych

Kalendarz to bardzo groźne pojęcie. Kojarzy metodę Naturalnego Planowania z “kalendarzykiem”, o którym opinie są różne. Zazwyczaj stosowały go nasze babcie, bo nie miały jak inaczej planować. Wiedziały że, w połowie cyklu (czyli od pierwszego dnia miesiączki do kolejnej) mają dni płodne. Jak okres był 6 czerwca to w okolicy 4-6 lipca powinien wystąpić okres. Pod uwagę nie były brane nieregularne cykle, PCOS. Jak łatwo zauważyć, przesunięcie o 3 dni współżycia bliżej owulacji często miało swoje błogosławione konsekwencje :). Dla ciekawych, kiedy są najbardziej płodne dni u kobiety zapraszamy do tego artykułu. Opisujemy tam dokładne prawdopodobieńswto poczęcia w zależności od dnia współżycia przed owulacją.

W pierwszej fazie cyklu swoje obserwacje opieramy na obserwacji śluzu i szyjki macicy. Dzięki tym czynnikom jesteśmy w stanie sprawdzić czy nasz organizm szykuje się do owulacji. Pomiar temperatury jest potrzebny do określenia dnia owulacji.

Zapraszamy do zapoznania się z opisem Metody Angielskiej na naszej stronie.

Skomentuj
Menu

Privacy Preference Center

Analitycs

Ciasteczka używane do śledzenia ruchu na stronie.

Google analitycs

Specjalna oferta!

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ofertę na Tempdrop.

Szczegóły wyślemy na podany adres e-mail.

Dziękujemy! Pozostał ostatni krok. Sprawdź swoją skrzynkę pocztową i potwierdź swój adres.

Share This

Podziel się wpisem

Udostępnij go teraz swoim znajomym