Cykl kobiety dzieli się na dwie części związane z płodnością. Mówimy, że kobieta ma dni płodne i niepłodne. Pojawiają się również pojęcia płodności względnej i bezwzględnej.

Tempdrop pomaga w wyznaczeniu tych drugich – zapytacie jak?

Cykl kobiety dzieli się na dwie fazy

Cykl kobiety dni płodne i dni niepłodne

Na rysunku obok widzimy podział cyklu kobiety na dwie fazy: fazę folikularną i fazę lutealną.

Po owulacji w ciele kobiety zmienia się gospodarka hormonalna. Progresteron jest mocno podniesiony. Jednym z objawów owulacji jest wzrost temperatury ciała kobiety. Jest to niewielki skok bo o 0.2 stopnia.

Dni płodne, a kiedy dni niepłodne?

Kiedy zatem kobieta ma dni płodne, a kiedy dni niepłodne? Odpowiedź jest dość prosta. Do dni płodnych należy wziąć pod uwagę czas życia plemników (3-5dni) i dwa dni po owulacji. Zatem okienko płodności kobiety to około 7 dni w całym cyklu. Pojęcie płodności względnej wiąże się z pierwszą fazą cyklu. Wtedy to na podstawie naszego poprzedniego cyklu staramy się “przewidzieć” dzień owulacji i odliczyć wspomniane 5 dni na przeżycie plemników. Pozostałe dni w cyklu kobiety zaliczamy do dni niepłodnych.

Kalendarz dni płodnych / Kalendarz dni niepłodnych

Kalendarz to bardzo groźne pojęcie. Kojarzy metodę Naturalnego Planowania z “kalendarzykiem”, o którym opinie są różne. Zazwyczaj stosowały go nasze babcie, bo nie miały jak inaczej planować. Wiedziały że, w połowie cyklu (czyli od pierwszego dnia miesiączki do kolejnej) mają dni płodne. Jak okres był 6 czerwca to w okolicy 4-6 lipca powinien wystąpić okres. Pod uwagę nie były brane nieregularne cykle, PCOS. Jak łatwo zauważyć, przesunięcie o 3 dni współżycia bliżej owulacji często miało swoje błogosławione konsekwencje :). Dla ciekawych, kiedy są najbardziej płodne dni u kobiety zapraszamy do tego artykułu. Opisujemy tam dokładne prawdopodobieńswto poczęcia w zależności od dnia współżycia przed owulacją.

W pierwszej fazie cyklu swoje obserwacje opieramy na obserwacji śluzu i szyjki macicy. Dzięki tym czynnikom jesteśmy w stanie sprawdzić czy nasz organizm szykuje się do owulacji. Pomiar temperatury jest potrzebny do określenia dnia owulacji.

Zapraszamy do zapoznania się z opisem Metody Angielskiej na naszej stronie.

Specjalna oferta!

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ofertę na Tempdrop.

Szczegóły wyślemy na podany adres e-mail.

Dziękujemy! Pozostał ostatni krok. Sprawdź swoją skrzynkę pocztową i potwierdź swój adres.

Share This

Podziel się wpisem

Udostępnij go teraz swoim znajomym