Obserwacja cyklu menstruacyjnego
Obserwacja swojego ciała, a w szczególności dni owulacji, miesiączki daje możliwość wykrycia wszelkich nieprawidłowości w organizmie. Twój cykl menstruacyjny jako pierwszy poinformuje cię, czy coś jest nie tak w twoim ciele i wymaga uwagi.Do śledzenia cyklu potrzebujesz tylko kartki lub aplikacji (np.: Ovuview lub Kindara), termometr owulacyjny i chęci.
Różnice w cyklach menstruacyjnych są normalne, ale istnieją wskazania, które mogą pomóc w uzyskaniu wglądu w ogólny stan zdrowia.
Owulacja to znak zdrowia!
Mierzenie Podstawowej Temperatury Ciała (BBT) pomaga w określeniu dni płodnych, w którym momencie cyklu teraz się znajdujesz. Pamiętaj, że tradycyjnym termometrem mierzy się temperaturę po 3 godzinach snu i codziennie o tej samej porze. Jeżeli skorzystasz z Tempdrop, możesz obudzić się o dowolnej porze i mieć zmierzoną temperaturę. Jest to duże ułatwienie. Tempdrop pozwala na pomiar temperatury, nawet gdy kilkukrotnie wstajemy w nocy np. do małego dziecka.
W pierwszej fazie cyklu podstawowa temperatura ciała utrzymuje się na niższym poziomie (poziomie przed owulacyjnym). Każdego dnia będzie się minimalnie różnić, jednak dopiero po owulacji nastąpi skok. Skok ten jest mały, o 0.2 stopnia, jednak przy użyciu termometru owulacyjnego można go wykryć. Wzrost temperatury związany jest z pojawieniem się progesteronu. Są to dni niepłodne.
Obserwację podstawowej temperatury możesz prowadzić na zwykłej kartce, gdzie każda kratka będzie oznaczać temperaturę różniącą się o 0,05 stopnia (36.00, 36.05, 36.10, itd.). Z czasem wyrysujesz wykres, na którym zauważysz skok.
Możesz również skorzystać ze specjalnie przygotowanych aplikacji służących do obserwacji cyklu. Jedną z najpopularniejszych na urządzenia mobilne z systemem Android jest aplikacja Ovuview. Aplikacja ta posiada możliwość synchronizacji z termometrem owulacyjnym Tempdrop. Dzięki takiemu połączeniu wykres będzie tworzył się sam w Twoim telefonie.
Od czasu do czasu, u niektórych kobiet występuje brak owulacji (cykl, w którym nie występuje owulacja), co może się zdarzyć w różnych okresach życia, w okresie poporodowym, w okresie okołomenopauzalnym lub podczas stosowania hormonalnej terapii. Jeśli masz nieregularne owulacje i nie mieścisz się w tych kategoriach, może być to czas na wykonanie dodatkowych badań.
Podstawowa temperatura ciała a choroby tarczycy
Zaburzenia tarczycy stają się coraz bardziej powszechne w naszym społeczeństwie. Toksyny i stresujący tryb życia mogą powodować choroby tarczycy. Częstymi zaburzeniami tarczycy są niedoczynność tarczycy , nadczynność tarczycy i hashimoto (autoimmunologiczne zaburzenie tarczycy).
Istnieje związek między aktywnością tarczycy a podstawową temperaturą ciała (BBT) ze względu na sposób, w jaki hormon tarczycy utrzymuje i wytwarza ciepło w ciele, i dlatego utrzymująca się niska podstawowa temperatura może wskazywać na zaburzenie tarczycy. Przedowulacyjna podstawowa temperatura ciała, która jest stale niższa niż 36,4 C, może wskazywać na niedoczynność tarczycy (należy zauważyć, że ten zakres opiera się na temperaturze jamy ustnej, a pomiary pod pachami mogą być różne). Inne objawy niedoczynności tarczycy obejmują:
- zmęczenie
- nieprawidłowości cyklu miesiączkowego
- wypadanie włosów
- blada skóra
- grube, suche włosy
- drażliwość
- depresja
Jeśli zauważysz konsekwentnie niższe przedowulacyjne temperatury, a także dodatkowe objawy niedoczynności tarczycy, warto skonsultować się ze specjalistą.
Kochana faza lutealna
Cykl miesiączkowy składa się z dwóch faz. Pierwsza faza od pierwszego dnia cyklu (pierwszy pełny dzień krwawienia miesiączkowego) do owulacji jest określana jako faza folikularna. Druga faza od owulacji do końca cyklu (ostatni dzień przed następnym okresem) jest określana jako faza lutealna. Faza lutealna ma mniej więcej taką samą długość w każdym cyklu dla każdej kobiety. W tym okresie organizm kobiety uwalnia hormony – estrogen i progesteron.
Progesteron jest hormonem, który utrzymuje komórki i działa uspokajająco i odżywczo na mózg i ciało. Zdrowe poziom progesteronu pozwalają, aby faza lutealna trwała około 11-15 dni. Krótka faza lutealna może wskazywać na niski poziom progesteron.
Okres też jest ważny
Innym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia jest długość i jakość krwawienia miesiączkowego. Zwróć uwagę na ilość płynu menstruacyjnego – jeśli używasz kubeczka menstruacyjnego, możesz bardzo dokładnie zmierzyć jakość i ilość płynu każdego dnia i zapisywać to na wykresie. Możesz zaznaczyć dokładną wartość lub oznaczyć jako mało, średnio lub dużo.
Przyjmuje się, że ilość płynu menstruacyjnego przez cały okres wynosi 50 ml w ciągu 3-7 dni. Niewystarczające krwawienie może wskazywać na niski poziom estrogenu, ponieważ wyściółka macicy jest uzależniona od estrogenu. Wręcz przeciwnie, wyjątkowo dużo płynu można przypisać nadmiarowi estrogenu.
Dzięki informacjom, które twoje ciało może ci przekazać podczas cykli menstruacyjnych, stajesz się niesamowitym orędownikiem własnego zdrowia. Im więcej informacji i więcej wykresów zbierzesz, tym uzyskasz lepszy obraz tego, co mówi ci ciało!